Powrót do strony głónej

             English version of website

 
 

   o autorze słów kilka...
   Tablica chronologiczna - prehistoria
   Linie czasu
   Literatura przedmiotu i źródła
   Tablice genealogiczne
   Grobowce staroegipskie
   Mapa Egiptu
   Indeks postaci
   Spis treści witryny  
  szukaj na stronach:
 

cz.1 - Piramidy okresu III i IV dynastii


 

1

Piramida Schodkowa Dżesera
Sakkara

podstawa mastaby (M1):   71.5 m x 71.5 m
wysokość mastaby:   8.4 m
podstawa piramidy (P2):   109 m x 121 m
wysokość piramidy:   62.5 m
mur otaczający:   544.9 m x 277.6 m
wysokość muru:   10.5 m
 

Twórcą i projektantem kompleksu grobowego Dżesera był jego architekt, pełniący również funkcję wezyra, Imhotep. Na podstawie etapów budowy można prześledzić realizację i zmiany projektowe tej budowli, postawionej koło grobów galeriowych Hetepsechemui, Nebre i Nineczera. W pierwszej fazie urządzono mastabę o długości bocznej 71,5 m, której szyb grobowy o wymiarach 7 x 7 m i głęboki na 28 m, prowadzi do komory grobowej (pierwotnie wykonanej z wapienia, potem zastąpionej przez twardszy różowy granit). Komora jest dostępna przez korytarz, prowadzący w dół od świątyni grobowej na północ od mastaby, zamknięta zaś ciężkim granitowym czopem w stropie. Wokół szybu grobowego biegną cztery systemy galerii z przedstawieniami Dżesera stanowiące odzwierciedlenie królewskiego pałacu. Przy wschodniej stronie mastaby odchodzą od jedenastu głębokich na ponad 30 m szybów galerie na zachód. Pięć północnych było używanych na pochówek: trumny, sarkofagi, mumia dziecka. W sześciu południowych galeriach znaleziono 40 000 naczyń kamiennych. Kolejna rozbudowa mastaby o 8,4 m na wschód objęła też szyby, przez co nietypowa orientacja wschód-zachód. Imhotep podjął decydującą zmianę projektu, najpierw na czterostopniową, potem sześciostopniową piramidę. Do pierwszych etapów budowy zwykłej mastaby należą w obrębie zespołu tzw. grób południowy - podłużna mastaba o wymiarach 13 x 84 m. Świątynia grobowa na północy pozostała niedokończona i od północnej strony wypełniono ją, przez co tworzy masywny obiekt. Poprzez dołączenie północnego dziedzińca i włączenie masywów zachodnich zespół powiększył się do rozmiarów 545 x 278 m. Otoczony został murem z uskokami, wyłożonymi wapieniem z Tury, z bramą wejściową i czternastoma pozornymi bramami. W pochówku Dżesera baron von Minutoli znalazł w 1821 roku jeszcze pozłacaną czaszkę i pozłacane podeszwy, w 1926 r zaś J.Ph.Lauer lewą stopę i inne części szkieletu - kość ramieniową i żebra.  Więcej ...>>>        

2

 

Piramida Schodkowa Sechemcheta
Sakkara

wysokość:   70 m
bok podstawy:   ok.120 m
komora grobowa8.9 x 5.22 m (wys: 4.55 m)
mur otaczający:  
262 m x 185 m
mur po rozbudowie:  
ok.500 m x 185 m
 

Kompleks grobowy mógł być zaprojektowany przez architekta Dżesera - Imhotepa. Nigdy jednak nie został ukończony, jego ruiny odkrył Zaki Goneim w 1951 roku. W obrębie otaczającego go muru początkowo o wymiarach185 x 262 m, powiększonego w późniejszej fazie tak, by osiągnął rozmiary zespołu Dżesera, tylko stopień najniższy z zaplanowanych siedmiu został ukończony. Poniżej piramidy znajduje się korytarz o długości 80 m na którego końcu usytuowana jest komora grobowa o głębokości 32 m. Sarkofag w chwili odkrycia był zapieczętowany, lecz pusty. Z korytarza odchodziło przejście do galerii ze 132 komorami. Na spodzie jednego z szybów odchodzących z korytarza grobowego znajdował się depozyt fundacyjny - złote naramienniki i pojemnik na szminkę. Mastaba zlokalizowana na południe od piramidy to tzw. grób południowy, w którym znajdował się pochówek dziecka.   Więcej ...>>>

3

 

Piramida Warstwowa Chaba
Zawijet el-Arian

bok podstawy:   84 m
wysokość
:   ok.40 m
nachylenie rdzenia:   68o
komora grobowa:   3.63 x 2.65 m (wys: 3.0 m)
 

Piramida nazywana przez lokalną ludność "Haram el-Meduwara", a przez egiptologów Piramidą Warstwową, została po raz pierwszy zbadana i opisana przez Perringa w 1839 roku. Zaprojektowana jako 5 (do 7) stopniowa, pierwotnie miała ok. 40 m wysokości, pozostałości liczą sobie tylko 16 metrów. Pusta komora grobowa znajduje się na głębokości 26 metrów. Rdzeń piramidy został zbudowany z nakładających się warstw co dało nazwę piramidzie. Kilka metrów na północ od północno-wschodniego narożnika piramidy biegnie długi na 80 m wykop. Na północ od piramidy amerykańska ekspedycja odkryła dużą mastabę, określaną na mapie nekropoli jako Z-500. W mastabie znaleziono 8 alabastrowych naczyń z imieniem faraona Chaba.  Więcej...>>>

4

Piramida "Lepsius Nr 1"
Abu Roasz
 

 

Ruiny bardzo zagadkowej budowli, które ekspedycja Lepsiusa zidentyfikowała jako piramidę. Kiedy Vyse, Perring i Lepsius wizytowali ten teren   masywna ceglana konstrukcja liczyła sobie ponad 20 metrów. Gdy Swelim rozpoczynał tu prace w 1980 roku, budowla była niemal całkowicie zrujnowana.  Swelim umiejscawia okres budowy tej schodkowej piramidy na koniec III dynastii i przypisuje ją Huniemu. Jest to bardzo kontrowersyjna teoria. Większość badaczy datuje piramidę na czasy V lub VI dynastii.

5

Piramida Huni (?)
Zawijet el-Maijtin

bok podstawy rdzenia:   ok.22.4 m
nachylenie rdzenia:  
80o
 

Ta mała piramida, znajdująca się ok. 7 km na południe od administracyjnego centrum Środkowego Egiptu - Minia, jest jedyną umiejscowioną na prawym brzegu Nilu. Piramida, której ruiny liczą sobie dziś zaledwie 5 metrów, zbudowana została z wapienia związanego zaprawą  zrobioną z mułu, piasku i wapna. W 1911 roku piramida była badana przez Raymonda Weilla i, później, Philippe Lauera. Piramidę przypisuje się faraonowi Huni, uważając (W.Kaiser i G.Dreyer) że była jednym z wielu cenotafów tego władcy.

6

Piramida Huni (?)
Sinki

bok podstawy rdzenia:   ok.18.2 m
nachylenie rdzenia:   ok.80o

  

Pozostałości piramidy w Sinki, nieopodal współczesnej wioski Naga el-Khalifa (ok. 8 km na pd. od Abydos), zostały odkryte w 1883 roku przez Charles'a  Wilbour'a  i Gastona Maspero. Obecnie ruiny liczą sobie ok. 4 metry wysokości. Plan tej schodkowej piramidy pokazuje pozostałości czterech ramp służących do transportu materiałów budowlanych (wg Dreyera i Swelima). Piramidę przypisuje się faraonowi Huni, uważając (W.Kaiser i G.Dreyer) że była jednym z wielu cenotafów tego władcy.

7

Piramida Huni (?)
Nagada

bok podstawy rdzenia:   ok.18.2 m
nachylenie rdzenia:   ok.80o
aktualna wysokość rdzenia:   14 m
 

Pozostałości piramidy znajdują się niedaleko Nagady. Jej rdzeń, wysoki ok. 14 m został zbudowany z nieobrobionych bloków wapienia połączonych zaprawą z gliny i piasku. W 1895 Petrie i Quibell przeprowadzili tu rozpoznanie terenu. Piramida została wzniesiona pod koniec III-ej lub na początku IV-ej dynastii. Piramidę przypisuje się faraonowi Huni, uważając (W.Kaiser i G.Dreyer) że była jednym zwielu cenotafów tego władcy.

draft of plan and view of ruin  rekonstrukcja piramidy

8

Piramida Huni (?)
el-Kuhla

bok podstawy rdzenia:   ok.18.2 m
aktualna wysokość ruin:   8.25 m
nachylenie rdzenia:   ok.77o
 

Piramida w el-Kuhla, niedaleko wioski Naga el-Mamariya, ok. 6 km na pn. od Hierakonpolis, umiejscowiona jest na zach. brzegu Nilu. Zbudowano ją z nieobrobionych bloków wapienia połączonych zaprawą z gliny, mułu, piasku i małych wapiennych odpadków. Pierwszy raz zbadali i opisali budowlę Perring i Vyse w 1837 roku, miała wówczas ok. 12 m wysokości. Piramidę przypisuje się faraonowi Huni, uważając (W.Kaiser i G.Dreyer) że była jednym z wielu cenotafów tego władcy.

9

Piramida Huni (?)
Edfu

bok podstawy rdzenia:   ok.18.2 m
aktualna wysokość ruin:   5.5 m

nachylenie rdzenia:  
ok.77o
 

Piramidę zbudowano z nieobrobionych bloków czerwonego piaskowca.  Znajduje się ona nieopodal wioski Naga el-Goneima na zachodnim brzegu Nilu, ok. 5 km na pn. od Edfu. Zachodni bok ruin biegnie równolegle do rzeki. Piramidę przypisuje się faraonowi Huni, uważając (W.Kaiser i G.Dreyer) że była jednym z wielu cenotafów tego władcy.

10

Piramida Huni (?)
Elefantyna

bok podstawy rdzenia:   ok.23.4 m
nachylenie rdzenia:   82o 30' i 77o
aktualna wysokość ruin:   5.1 m

Piramidę wzniesiono na specjalnie przygotowanym skalnym płaskowyżu z nieobrobionych granitowych bloków scalonych zaprawą. Budowla została odkryta w 1909 roku przez francuską ekspedycję. Nieopodal piramidy Henri Gauthier znalazł duży stożkowy, granitowy  obiekt wykonany z inskrypcją na podstawie zawierającą imię Huni. Piramidę datuje się na okres pomiędzy Sechemchetem a Snofru, przypisując ją często faraonowi Huni, uważając (W.Kaiser i G.Dreyer) że była jednym z wielu cenotafów tego władcy. Nie znaleziono żadnych komór nadziemnych ani podziemnych elementów.

11

Piramida Snofru (?)
Seila

bok podstawy rdzenia:   ok.25 m
nachylenie rdzenia:   76o

 

Piramida została odkryta przez Borchardta na początku XX wieku. Ruiny liczą sobie 7 metrów wysokości. Czterostopniowy rdzeń piramidy zbudowano z niewielkich bloków wydobywanego lokalnie wapienia połączonych zaprawą z gliny i piasku. Na niektórych blokach znaleziono inskrypcje budowniczych. Wewnątrz piramidy nie znaleziono żadnej komory grobowej.

12

Piramida Snofru (lub Huni)
Medum

pierwotna wysokość:   92 m
bok podstawy:   c.144 m
nachylenie:   51o 50' 35"
komora grobowa:   5.9 x 2.65 m (wys: 5.05 m)
mur otaczający:   236 x 218 m
 

Konstrukcja rozpoczęta przez ostatniego władcę III dynastii, faraona Huni, a ukończona przez jego syna i następcę - Snofru. Jej rdzeń lub, zdaniem niektórych, pierwotna konstrukcja, to osiem stopni z ciosów obudowanych skośnymi ścianami. Wypełniono je blokami blokami wapienia tworząc pierwszą regularną piramidę, pokrytą piękną licówką z polerowanego białego wapienia. Dzisiejszy stan ruiny jest skutkiem pozbawienia jej, jeszcze w starożytności, zarówno okładziny zewnętrznej, jak i bloków wypełniających przestrzenie pomiędzy stopniami. Komora grobowa o ścianach obłożonych płytami białego wapienia posiadała strop o konstrukcji wspornikowej, złożonej z siedmiu stopni. Jest to pierwsze zastosowanie stropu wspornikowego w kamiennej architekturze egipskiej. 
Ostatnie "badania endoskopowe" wykazały istnienie resztek korytarza, znajdującego się ponad już istniejącym, prowadzącego do dwóch identycznych niewielkich komór. Komory te miały prawdopodobnie zadanie odciążające i zabezpieczające znajdujący się poniżej poziomy pasaż.
 Więcej ...>>>

13

Piramida kultowa
Medum

podstawa:   26.8 x 26.8 m
dł. korytarza:   6.7 m

 

 Piramida usytuowana była po południowej stronie właściwej piramidy, nieco na zachód od jej osi, wewnątrz terenu kompleksu otoczonego murem. Od strony północnej znajdowało się wejście, które później zastąpiono pionowym szybem o wymiarach 1.2 x 3.5 m. Łączył się on z poziomym pasażem długości 6.7 m wykutym w skalnym podłożu i wiodącym do komory podziemnej. Konstrukcja stropu korytarza była wypukła.

14

Piramida Łamana Snofru
Dahszur

pierwotna wysokość:   105 m
aktualna wysokość:   101.15 m
bok podstawy:   188 m
nachylenie do wys. 49.07 m:   54o 27' 44''
nachylenie powyżej 49 m:   43o 22'

długość rampy:  
704 m
 

Budowę piramidy faraon Snofru rozpoczął zaraz po przeniesieniu rezydencji i nekropoli z Medum do Dahszur, pomiędzy 12 a 15 rokiem rządów. Podczas prac budowlanych pod wpływem ciężaru piramidy doszło do obniżenia się gruntu, co spowodowało szkody w systemie komór. Osunięcia gruntu spowodowały redukcję kąta nachylenia na wysokości 49,1 m (z 55o do 44,3o), co w efekcie dało załamaną formę. Stąd dzisiejsza nazwa - Piramida Romboidalna lub Łamana, albo - Stępiona. Piramida posiada podwójny system komór. System niższy jest dostępny dzięki korytarzowi wiodącemu od strony północnej w dół (B), na głębokość 22,5 m poniżej poziomu, i składa się z przedsionka w kształcie szybu, o wys. 12,6 m, komory o wys. 17,2 m o sklepieniu wspornikowym zakończonym kominem o wys. 15,3 m.
Górna komora (8 x 5,3 m, o wys. 16,5 m i skl01epieniu wspornikowym) jest dostępna poprzez korytarz wiodący ze strony zachodniej (A), o długości 87,7 m z zapadniami. Później wykuto jeszcze korytarz o długości 18,8 m który łączył prowadzące do górnej komory przejście ze sklepieniem komory dolnej. Górną komorę zamurowano z powodu szkód budowlanych powstałych w trakcie trwania projektu. (wg. T.Schneidera)  Więcej ...>>>

15

Piramida kultowa przy Piramidzie Łamanej
Dahszur
 

bok podstawy:   53 m
wysokość:   32.5 m

 Wejscie po północnej stronie prowadzi korytarzem, który z początku opada a następnie wznosi się kończąc w małej komorze o sklepieniu wspornikowym niespełna 7 metrowej wysokości. Wielu badaczy uważa ten korytarz za model Wielkiej Galerii piramidy Chufu w Giza. U stóp piramidy po wschodniej stronie znajdowało się małe miejsce do składania ofiar z alabastrowym ołtarzem przy bokach którego stały 5-metrowej wielkości posągi władcy.  Więcej ...>>>

rzut poziomy i przekrój pn-płd wg. A.Fakhry (poniżej)

rzut korytarza i przekrój północno-południowy piramidy (wg A.Fakhry'ego)

16

Piramida Czerwona Snofru
Dahszur
Dd-snfrw

bok podstawy:   220 m
nachylenie:   43o 22'
pierwotna wysokość:   105 m
komora grobowa:   4.18 x 8.55 m (wys: 14.67 m)

Piramida, w której władca został prawdopodobnie pochowany, została wzniesiona z lokalnie wydobywanego czerwonego piaskowca, stąd jej nazwa. Prace nad piramidą rozpoczęto w 29 roku panowania Snofru.
Od wejścia na wysokości 28 m w ścianie północnej biegnie w dół korytarz o długości 62,6 m, potem prowadzi poziomo na długości 7,4 m do dwóch znajdujących się jeden za drugim przedsionków (obydwa o wym. na dole 3,7 x 8,4 m, wysokość 12,3 m, sklepienie wspornikowe). W drugim z nich, na wysokości 8 m znajduje się wejście do komory grobowej (4,2 x 8,4 m, wys. 14,7 m, sklepienie wspornikowe). Ze zrabowanego wyposażenia (ślady pożaru) pozostały jedynie skąpe resztki mumii Snofru. (wg. T.Schneidera)  Więcej... >>>

17

Wielka Piramida Chufu
Giza
AHt-xwfw

bok podstawy:   230.33 m
wysokość:   146.59 m
nachylenie:   51o 50' 50''
długość rampy:   739.8 m
Wielka Galeria:
długość:   47.85 m
wys:   8.48...8.74 m
nachylenie:   26o16'40''
 
Wykop na łódź:
długość:   52 m
szerokość:   7.5 m
głębokość:   8 m
Komora Królowej:
długość:   5.76 m
szerokość:   5.23 m
wysokość:   6.26 m
Komora Króla:
długość:   10.49 m
szerokość:   5.42 m
wysokość:   5.84 m

Właściwa piramida powstała pod kierownictwem Hemona (Hemiunu) i Anchhafa, wokół naturalnego rdzenia skalnego. Pierwotnie składała się ona z 210 warstw bloków kamiennych a jej wysokość wynosiła 146,6 m. Długość boków wynosi 230 m, kąt nachylenia 51,5o. Wnętrze budowli składa się z pozyskiwanego na miejscu wapienia, warstwa zewnętrzna zaś i górne warstwy bloków kamiennych z wapienia z Tury. W sumie, budowla składała się z 2,5 mln bloków kamiennych ważących 7 mln. ton. Od wejścia na stronie północnej prowadzi do położonej 30 m pod ziemią komory skalnej chodnik, najpierw opadający na długości 105 m w dół, potem przez 9 m przebiegający poziomo. Z komory wychodzi inny korytarz, długi na 16,4 m, jego funkcja jest jednak nieznana. Po 28,2 m opadającego w dół chodnika odchodzi korytarz wiodący w górę, który po 38 m kończy się w Wielkiej Galerii, szerokiej na 2,1 m, długiej na 46,7 m i wysokiej na ok. 8,5 m. Od początku Wielkiej Galerii prowadzi poziomy chodnik, który kończy się po 38,2 m w tzw. "komorze królowej" z dwuspadowym dachem, wnęką i tzw. szybami wentylacyjnymi. Przy rozwidleniu poziomego chodnika odchodzi w bok szyb głęboki na 58,4 m, który niedaleko przed komorą skalną styka się z opadającym chodnikiem. Z galerii przechodzi się krótkim chodnikiem przez komorę granitową z opuszczonym blokiem skalnym i inny chodnik do właściwej komory grobowej (A), wyłożonej różowym granitem; ponad nią 5 komór odciążających dwuspadowy dach. W komorze grobowej stoi granitowy sarkofag bez jakichkolwiek śladów pochówku.   Więcej ...>>>
 

            

18

Piramida kultowa Chufu - G1d
Giza

 

nachylenie ścian:   ok.51o 45'
podstawa:   21.6 m2
wysokość:   ok. 13.7 m
komora: 8.2 x 3.0 m (wys.: 2.7 m)

Ruiny tej małej kultowej piramidy, wraz z resztkami piramidionu, zostały odkryte zimą 1992-1993 przez Z.Hawassa przy południowo-wschodnim narożniku Wielkiej Piramidy. Piramida była całkowicie zrujnowana. Tylko kilka bloków kamiennych pozostawało na oryginalnym miejscu wzdłuż wschodniego i południowego boku. Podbudowa wykorzystywała skalne podłoże płaskowyżu. Zstępujący korytarz prowadził do prostokątnej komory wewnętrznej o lekko nachylonych do wewnątrz ścianach. Więcej ...>>>

19

Piramida królowej Hetepheres I - G1a
Giza

podstawa:   45.5 x 47.4 x 46.5 x 45.7 m
wysokość:   ok.29 m
nachylenie:   ok. 51o 50'
 

Najbardziej na północ wysunięta piramida była w przeszłości przypisywana królowej Meritit, lecz dziś Mark Lehner uważa że była ona grobowcem królowej Hetepheres I. Rdzeń G1a bazujące pierwotnie na trzech lub czterech stopniach, został zbudowany z żółtoszarego wapienia. Wejście od północnej strony zlokalizowane było ponad podstawą piramidy. Zstępujący korytarz skręca w prawo i kończy się w małej komorze grobowej wykutej w litej skale i wyłożonej blokami wapiennymi. Sarkofagu nie odnaleziono. Po wschodniej stronie piramidy stała mała świątynia grobowa. Na południu piramidy wykuto w skale szyb na łódź pogrzebową, lecz nie znaleziono żadnych śladów łodzi. Więcej ...>>>

20

Piramida królowej Meritit - G1b
Giza

podstawa:   47.8 x 49.4 x 48.2 x 47.1 m
nachylenie ścian:   ok.51o 50'
nachylenie zstępującego korytarza:   33o 10'
komora grobowa: 3.95 x 3.15 (wys: 2.95 m)
 

Piramidka bardzo podobna do piramidy G1a. Nie odnaleziono pozostałości po łodzi pogrzebowej. Nie jest też jasne, która z królowych została tutaj pochowana. Być może Meritit, która była prawdopodobnie jedną z starszych żon Chufu. Sądzi się że mogła być matką księcia Kawaba i, być może, została przeniesiona z haremu króla Snofru do haremu jego syna. Więcej ...>>>

21

Piramida królowej Henutsen - G1c
Giza

podstawa: 45.5 x 46.7 x 46.8 x 45.2 m
nachylenie ścian:   ok.52o 40'
nachylenie zstępującego korytarza:   27o 30'
komora grobowa: 3.72 x 2.95 m (wys: 2.70 m)
 

Najbardziej na południe położona z piramid królowych. Uważa się że została w niej pochowana królowa Henutsen. G.Reisner uważa że piramida nigdy nie została wykończona okładziną. W wielu aspektach budowla ta jest podobna do pozostałych dwóch piramid królowych. Zdaniem niektórych badaczy piramida ta nie była częścią kompleksu grobowego króla Chufu. Stadelmann uważa że G1c miała należeć do  księcia Chufuchafa zanim ten jeszcze został faraonem Chafre.  Więcej ...>>>

22

Piramida Dżedefre
Abu Roasz
sHdw-Dd=f-ra

bok podstawy:   106 m
pierwotna wysokość:   57 m...67 m
aktualna wysokość:   11.4 m
nachylenie:   48o...52o
szyb:   21 x 9 m (głęb: ok.20 m)
długość korytarza:   49 m
długość rampy:   ok.1500 m
 

W pierwszych latach  XX wieku systematyczne prace rozpoczęli francuscy badacze, Emile Chassinat i Pierre Lacau, później Pierre Montet i  Maragioglio i Rinaldi. Obecnie wykopaliska prowadzi francusko-szwajcarska misja kierowana przez Michela Valloggia. Piramidę wzniesiono na skalnym płaskowyżu ok. 150 m powyżej Doliny Nilu. Jej rdzeń składa się częściowo z kawałków skały a częściowo z bloków lokalnie wydobywanego wapienia. Piramida prawdopodobnie nigdy nie została ukończona. Od strony północnej znajduje się wykop, zawierający pozostałości po zstępującym korytarzu, zorientowanym w przybliżeniu na osi północ-południe i prowadzącym do komory grobowej. Podczas prac wykopaliskowych wewnątrz piramidy Petrie znalazł fragment różowego granitu, będącego prawdopodobnie pozostałością po sarkofagu. Więcej...>>>

23

Piramida kultowa (?) przy piramidzie Dżedefre
Abu Roasz
 

 

Przeznaczenie tej, leżącej na południowy-zachód od narożnika piramidy Dżedefre, budowli jest wciąż niejasne. Stadelmann i kilku innych archeologów sądzi że to kultowa piramida w kompleksie Dżedefre, ale zazwyczaj piramidy kultowe sytuowane były po stronie południowo-wschodniej. Inni archeolodzy, również Maragioglio i Rinaldi uważają, że piramida należała do małżonki faraona Dżedefre, królowej Chentetenki.

24

Piramida kultowa (?) przy piramidzie Dżedefre
Abu Roasz
 

 

Piramida odkryta w 2002 roku przez francusko-szwajcarską ekspedycję archeologiczną. Jej położenie, obok południowo-wschodniego narożnika piramidy Dżedefre, zdaje się sugerować kultowe przeznaczenie tej budowli. Jednak obecność struktury podziemnej (4 metrowego szybu grobowego) i odnalezionych resztek sarkofagu wskazywałoby raczej na miejsce pochówku. Zdaniem Z.Hawassa w piramidzie pochowano rodzinę królewską - małżonkę władcy i księżniczki. Znaleziono również elementy wyposażenia pośmiertnego królowej.

25

Piramida Chafre
Giza
wr-xai=f-ra , wr-n-xai=f-ra

bok podstawy:   215.25 m
wysokość:   143.5 m
nachylenie:   53o 10'
komora grobowa:   14.15 x 5 m (wys: 6.83 m)
komora dodatkowa:   10.41 x 3.12 m (wys: 2.61 m)
wysokość niższego korytarza:   1.19 m  
długość rampy:   494.6 m
 

W 1817 roku Giovanni Caviglia próżno poszukiwał wejścia do piramidy. Rok później znalazł je siłacz z Padwy Giovanni Belzoni. Odkrył on tzw. górne wejście, spenetrował również część podziemną piramidy. Starsze z dwóch wejść jest zlokalizowane na powierzchni ok. 30 m na północ od piramidy. Wejście nazywane pierwszym lub niższym jest całkowicie wykute w skalnym podłożu otwiera krótki korytarz, który z początku prowadzi w dół, następnie biegnie poziomo by na końcu prowadzić w górę. W okolicy środka poziomej części korytarza krótkie przejście prowadzi do małej komory w której prawdopodobnie składowano część wyposażenia pogrzebowego. Górne wejście usytuowane na ścianie północnej piramidy ok. 12 m nad jej podstawą otwiera przejście wyłożone blokami różowego granitu, które najpierw wiedzie w dół, następnie biegnie poziomo nieco poniżej podstawy piramidy. W miejscu gdzie rozpoczyna się poziomy korytarz umieszczono zaporę z różowego granitu. Za nią, pozioma część korytarza wiedzie do komory grobowej, która usytuowana jest w osi pionowej piramidy. Z wyjątkiem sufitu, komora grobowa została całkowicie wykuta w skale.  Więcej ...>>>

26

Piramida kultowa - G2a
Giza

 

bok podstawy:   20.9 m
nachylenie:  
53o 54'
 

Ta całkowicie zrujnowana piramida znajdująca się po południowej stronie grobowca Chafre posiadała własny mur otaczający. Jej struktura podziemna jest prosta - zstępujący korytarz i podziemna komora. W komorze znaleziono kawałki drewna, paciorki z karneolu, fragmenty kości zwierzęcych i pokrywy na naczynia. Stadelmann uważa że jest to kultowa piramida. Przeciwnego zdania są Maragioglio i Rinaldi, twierdząc że w piramidzie pochowano jedną z żon faraona Chafre.

27

Piramida Baki
Zawijet el-Arian
bA-kA-ra(u) , sbA-...(b)

bok podstawy:  ok.200 m
bok rdzenia:   ok.180 m
długość korytarza:   106 m
mur otaczający:   ok.465 x 420 m
 

W środku struktury tej niedokończonej piramidy znajduje się ogromny, zorientowany w kierunku wschód-zachód, wykop. Na jego dnie leżą ogromne wapienne i granitowe bloki - fragmenty komory grobowej. W zachodniej części wykopu stoi owalny sarkofag zrobiony z różowego granitu. Wokół niedokończonej budowli zachowały się pozostałości kamiennego muru otaczającego prostokątny kompleks, zorientowany północ-południe. Część egiptologów datuje piramidę na okres III dynastii i przypisuje ją faraonowi Nebka lub Neferkare. Lauer datuje piramidę na okres pomiędzy rządami Snofru i Menkaure. Maragiogliuo i Rinaldi przypisują budowlę Baufre lub Dżedefhorowi. Stadelmann jest zdania że powstała ona w czasach IV dynastii i jej fundatorem jest król Baka.  Więcej...>>>

28

Piramida Menkaure
Giza
nTri-mn-kAw-ra

podstawa:   102.2 x 104.6 m
wysokość:   66.45 m
nachylenie:   51o 20' 25''
zstępujący korytarz:   31.7 x 1.05 m (wys: 1.2 m)
zdobiona komora:   3.63 x 3.16 m
przedsionek:   14.2 x 3.84 m (wys: 4.87)
komora grobowa:   6.59 x 2.62 m (wys: 3.43 m)

długość rampy:   608 m

 

Ta najmniejsza z "wielkiej trójki" piramida stoi niedaleko Nilu i nazwana została "Menkaure jest boski". Jej rdzeń zbudowano na bazie wydobywanego nieopodal wapienia. Do wysokości ok. 15 metrów okładzinę wykonano z różowego granitu, pozostałą część z wapienia. Wejście do piramidy znajduje się na osi na północnej ścianie, na wysokości ok. 4 metrów powyżej poziomu gruntu. Tylko część opadającego korytarza wykonanego z różowego granitu znajduje się wewnątrz konstrukcji piramidy.  Poniżej podstawy piramidy korytarz zwany niższym pnie się poprzez skałę i wpada do komory której ściany wyposażono w nisze. Przy końcu znajdują się granitowe zapory wykonane z trzech ruchomych bloków, opuszczonych  po zakończonym pochówku. Korytarz pod lekkim kątem biegnie dalej i kończy się w zorientowanym wschód-zachód górnym przedsionku. Górny korytarz jest również zorientowany północ-południe, rozpoczynając się w konstrukcji na poziomie bazy piramidy. Najpierw pnie się w górę, później przechodzi w poziomy pasaż, w końcu osiąga górną komorę przy północnej ścianie. W górnym przedsionku Vyse znalazł pozostałości drewnianego sarkofagu antropoidalnego z imieniem Menkaure i zawierającego ludzkie szczątki datowane na niespełna 2 tys. lat. Z podłogi górnego przedsionka granitowy korytarz wiedzie w dół do komory grobowej. Komora grobowa w planie prostokąta znajdowała się ok. 15.5 m poniżej podstawy piramidy. Przy zachodniej ścianie komory Vyse znalazł pięknie dekorowany z wiekiem pokrytym ornamentami, czarny bazaltowy sarkofag. Okręt "Beatrice", który wiózł sarkofag z Egiptu do Wielkiej Brytanii zatonął pomiędzy Maltą i Hiszpanią. Więcej ...>>>

29

Piramida G3a
( królowa Chemerernebti II, wg G.Reisnera )
Giza
 

bok podstawy:   ok.44 m
wysokośść:   ok.28.4 m
nachylenie ścian:   52o 15'

Wejście do tej najbardziej na wschód położonej piramidki znajdowało się pośrodku północnej ściany, nieco ponad powierzchnią. Komora grobowa została wykuta w skale poniżej podstawy piramidy, w jej osi. Przy wschodniej stronie piramidy stała niewielka świątynia grobowa, zorientowana wschód-zachód. Zdaniem G.Reisnera, nie podzielanym przez innych badaczy, piramidka była grobowcem królowej Chemerernebti II, małżonki Menkaure.

30

Piramida G3b
Giza
 

bok podstawy:   31.24 m

 Piramidę G3b różni od piramidy G3a kilka szczegółów, np. w wykonaniu opadającego korytarza i braku zapór. W sarkofagu z różowego granitu, który stał przy zachodniej ścianie komory grobowej, znaleziono szczątki młodej kobiety. Przed zachodnią ścianą piramidy stała nieduża, zbudowana z niewielkich cegieł świątynia, zorientowana północ-południe. W piramidzie pochowano prawdopodobnie jedną z małżonek króla Menkaure.

31

Piramida G3c
Giza
 

bok podstawy:   31.24 m

Piramida G3c nie była nigdy całkowicie pokryta okładziną. Tak jak w G3b, komora grobowa znajdowała się  pod północno-zachodnią częścią piramidy i była nieukończona. Nie znaleziono też śladów pochówku, co kłóci się z ewidentnie prowadzonym kultem w świątyni grobowej przed wschodnią stroną piramidy. Świątynia wykonana z cegieł jest zorientowana tak jak przy piramidzie G3b.

32

Schodkowy Grobowiec królowej Chentkaus I
Giza

podstawa pierwszego stopnia:   45.8 x 45.5 m
wysokość pierwszego stopnia:   ok.10 m
nachylenie pierwszego stopnia:   74o
podstawa drugiego stopnia:   28.5 x 21 m
wysokość drugiego stopnia:   ok.7 m
komora grobowa:   3.95 x 4.65 m
 

Ten monumentalny dwustopniowy grobowiec, znajdujący się nieopodal świątyni doliny faraona Menkaure, był dawniej przez niektórych egiptologów uważany z czwartą piramidę w Giza. Struktura składała się z dwóch stopni. Niższy, który miał formę małej ściętej piramidy, został wykuty w skalnym podłożu. Miał on prawie kwadratowy kształt  zorientowany północ-południe. Ściany wszystkich czterech boków były pierwotnie dekorowane ryzalitami zawierającymi ślepe wrota. Ogromna brama z różowego granitu wiodła do grobowca od południowego wschodu. W przedsionku znajdowały się wejścia do zachodnich i północnych komór. Część podziemna posiada oryginalną konstrukcję, zawierającą 6 małych pomieszczeń magazynowych obok komory grobowej z ślepymi wrotami.

33

Mastabat Fara'un Szepseskafa
Południowa Sakkara
qbHw-Spss-kA=f

podstawa:   99.6 x 74.4 m
wysokość:   18.7 m
nachylenie okładziny:   61o - 65o
długość rampy:   ok.760 m
 

Syn i następca Menkaure nie zbudował dla siebie piramidy jako grobowca, lecz olbrzymią mastabę w Południowej Sakkarze (Mastabat Fara'un). Obecne wymiary mastaby (bez okładziny) to 99,6 x 74,4 m. Mastaba nawiązuje kształtem do mastab I dynastii w Północnej Sakkarze. Od północnej strony prowadzi w dół korytarz o długości 20,95 m (z komorami i zapadniami), potem przechodzi w korytarz poziomy o długości 19,5 m wiodący do przedsionka grobu. Wymiary przedsionka: 3,1 x 8,3 m, dwuspadowy dach na wysokości 5,6 m. Korytarz z niszami o długości 10,6 m dochodzi do komory grobowej o wymiarach 3,85 x 7,79 m i dwuspadowym dachu na wysokości 4,9 m. W komorze grobowej znajdują się pozostałości po sarkofagu. W świątyni (kaplicy) grobowej znaleziono resztki posągu Szepseskafa z diorytu. (wg.T.Schneidera)     Więcej ...>>>

Copyright © 2000-2022 Dariusz Sitek, Czestochowa - Chicago - Ann Arbor