Powrót do strony głónej

             English version of website

 
 

   o autorze słów kilka...
   Tablica chronologiczna - prehistoria
   Linie czasu
   Literatura przedmiotu i źródła
   Tablice genealogiczne
   Grobowce staroegipskie
   Kompletna lista piramid
   Mapa Egiptu
   Indeks postaci
   Spis treści witryny  
  szukaj na stronach:
 

Piramida Kakare Ibi w Sakkara

Kakare Ibi został pochowany w małej piramidzie w Południowej Sakkrze. Piramida została odkryta przez Karla Richarda Lepsiusa w XIX w a pierwsze prace wykopaliskowe przeprowadził w 1930 Gustaw Jéquier. Piramida Ibi jest jedną z ostatnich wzniesionych na nekropoli w Sakkara. Jest położona na północny-wschód od grobu Szepseskafa i niedaleko rampy piramidy Pepi II. Piramida jest bardzo podobna w planie, wymiarach i dekoracjach do piramid królewskich małżonek Pepi II. W związku z tym sądzi się, że piramida była pierwotnie przeznaczona dla królowej Anchnesenpepi IV, a dopiero później została zaanektowana przez króla Ibi. W sąsiedztwie piramidy znajduje się mała kaplica, gdzie miał miejsce kult pogrzebowy. Do dnia dzisiejszego nie odnaleziono śladów rampy oraz świątyni dolnej i wydaje się prawdopodobne, że nigdy ich niebyło.

Piramida Ibi zorientowana jest nietypowo, w kierunku północny zachód-południowy wschód. Budowla miała rozmiary około 31,5 m (bok podstawy) i 21 m (wysokość), oraz nachylenie ścian 53°7'. Rdzeń piramidy zbudowano z wapiennych bloków miejscowego pochodzenia, z których większość została użyta prawdopodobnie do wznoszenia późniejszych konstrukcji. W rezultacie obecny stan piramidy przedstawia 3m stertę cegły mułowej i wapiennych odpadków. Na jednym z pozostałych bloków, znaleziono napisy wykonane czerwonym atramentem o niejasnym znaczeniu, a zawierające tytuł Książę Libii.

Po północnej stronie piramidy Jéquier znalazł 8 metrowy zstępujący korytarz obłożony wapiennymi blokami o nachyleniu 25° wiodący do znacznych rozmiarów granitowych zapór. Za tymi zaporami znajdowała się komora grobowa. Zarówno korytarz, jak i ściany komory grobowej zostały zapisane Tekstami Piramid. Teksty wydają się być utworzone w czasach króla Ibi, nie zaś zawłaszczone przez niego. Jéquier ocenił jakość napisów jako "średnią". Płaski strop komory grobowej był ozdobiony gwiazdami. Prawdopodobnie został wykonany z jednego wapiennego bloku pochodzącego z Tura o długości 5 metrów. Dziś zamiast niego duży blok betonu chroni komorę. W zachodniej stronie komory grobowej znajdują się ślepe wrota i ogromny blok granitu, na którym kiedyś stał sarkofag króla. Po wschodniej stronie umieszczono serdab na posąg zmarłego.

Świątynię grobową, po której pozostał jedynie fundament, przylegającą do wschodniego boku piramidy wykonano z cegły mułowej. Wejście znajduje się od strony północnej. Wewnątrz świątyni, bezpośrednio przy ścianie piramidy znajdowała się sala gdzie Jéquier znalazł kamienny zlew oraz stelę ślepych wrót. Znaleziono również naczynia grobowe z alabastru i obsydianu. Południową część kaplicy zajmuje część magazynowa.

 

Copyright © 2000-2023 Dariusz Sitek, Czestochowa - Chicago - Ann Arbor