Powrót do strony głónej

             English version of website

 

   o autorze słów kilka...
   Tablica chronologiczna - prehistoria
   Linie czasu
   Literatura przedmiotu i źródła
   Tablice genealogiczne
   Grobowce staroegipskie
   Kompletna lista piramid
   Mapa Egiptu
   Indeks postaci
   Spis treści witryny  
  szukaj na stronach:
 


Dolina Królów - KV16
grób Ramzesa I - XIX dynastia

Grobowiec został odkryty 10/11 października 1817 roku przez Giovanniego Belzoniego. Zniszczony sarkofag nosi ślady podważania wieka jeszcze w starożytności. Prawdopodobnie wówczas, u schyłku Nowego Państwa,  usunięto również mumię. Fragmenty trumny oraz mumia władcy zostały przeniesione do skrytki DB320 w Deir el-Bahari, gdzie zostały odkryte w 1881 roku.
 

A - schody wiodące w dół
B - korytarz
C - komora z bocznymi niszami bez dekoracji
D - komora grobowa  
(ściany dekorowane scenami z Księgi Bram i przedstawieniami króla przed bóstwami; bogini Maat po każdej stronie drzwi wejściowych)
E - komory boczne
F - nisza z przedstawieniem Ozyrysa
G - sarkofag

Malowidła w komorze grobowej.


Królewski sarkofag w komorze grobowej. Współcześnie dodane stemple podtrzymują strop.

Mumia zaginęła w niejasnych okolicznościach, po latach pojawiając się w zbiorach prywatnego kolekcjonera z Toronto. Wiele lat przeleżała nierozpoznana w Muzeum w Niagara Falls (Ontario). W 1980 niemiecki egiptolog, dr Arne Eggebrecht zasugerował iż może to być mumia królewska, na co wskazywało ułożenie ramion zmarłego. Badania radiograficzne, tomograficzne oraz 3-wymiarowe rekonstrukcje komputerowe wykazały że jest to mumia Ramzesa.  W 1999 roku mumia króla wraz z 145 artefaktami wchodzącymi w skład depozytu, została zakupiona przez Carlos Museum w Atlancie (USA) za kwotę $2 mln. W październiku 2003 roku królewskie szczątki zostały przekazane Egiptowi i spoczęły w Muzeum Egipskim w Kairze.

 

 

Copyright © 2000-2022 Dariusz Sitek, Czestochowa - Chicago - Ann Arbor