Powrót do strony głónej

             English version of website

 

   o autorze słów kilka...
   Tablica chronologiczna - prehistoria
   Linie czasu
   Literatura przedmiotu i źródła
   Tablice genealogiczne
   Grobowce staroegipskie
   Kompletna lista piramid
   Mapa Egiptu
   Indeks postaci
   Spis treści witryny  
  szukaj na stronach:
 

 

Dolina Królów - KV21
'grób dwóch królowych' - XVIII dynastia

Grobowiec został odkryty przez Belzoniego 9 października 1817. Ponownie odkopany i poddany badaniom przez Donalda Ryana na początku 1989. Jest to niewielki grób pozbawiony dekoracji, wykuty z wygładzonymi  ścianami. Ściany i strop pokrywały czarne i czerwone znaki murarskie. Grobowiec leży na osi wschód-zachód i składa się wejścia i dwóch korytarzy (B, D) i rampy (C) pomiędzy nimi. Drugi korytarz (D) prowadzi do komory grobowej (J) z centralnie umiejscowionym filarem i komorą boczną (Ja). Brak zagłębienia po prawej (północnej) stronie komory grobowej.

Przypuszcza się, że grób posłużył do pochówku królowej. Znaleziono dwie kobiece mumie, ich lewe ręce były skrzyżowane na piersiach w sposób charakterystyczny dla królowych. Wandale, którzy zrabowali grobowiec po jego otwarciu w 1817, okaleczyli mumie, przeciągnęli je  do korytarza B i rozbili kilka dużych białych naczyń.
Carsten Push, ogłaszając wyniki badań DNA przeprowadzone w 2010 stwierdził: "Dane uzyskane z próbek KV21A pozwalają stwierdzić, że kobieta była matką płodów znalezionych w grobie Tutanchamona - KV62. Niestety, nie jesteśmy w stanie zidentyfikować jej jako Anchsenamon, córki Nefertiti".

Copyright © 2000-2023 Dariusz Sitek, Czestochowa - Chicago - Ann Arbor